2020 Scholarship Winners

Sina Anesteh
University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 4 - Rail Art Worth Memorial Scholarship
Max Barnes
Brigham Young University
Committee 27 - Maintenance-of-Way Work Equipment Scholarship
Josue Cesar Bastos
University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 30 - Ties Scholarship
Christopher Bauer
University of Illinois at Urbana-Champaign
Union Pacific William E. Wimmer Scholarship
Tyler Bernstein
University of Delaware
Norfolk Southern Foundation Scholarship
Ethan Eric Boardman
West Texas A&M University
Committee 15 - Steel Structures Professor Wallace Sanders Scholarship
Chung-Lin Chan
University of Illinois at Urbana-Champaign
New York Central Railroad Memorial Scholarship
Alex Christmas
Michigan Technological University
Committee 15 - Steel Structures Professor Wallace Sanders Scholarship
Isaias Colombani
University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 15 - Steel Structures Professor Wallace Sanders Scholarship  
Michael Joseph Copley
Brigham Young University
Michael and Gina Garcia Rail Engineering Scholarship
Trevor Curran
University of South Carolina
John J. Cunningham Memorial Scholarship (Sponsored jointly by Committees 11 and 17)
 
Adrian Diaz De Rivera
University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 24 - Education & Training Scholarship
Kyle Dick
Michigan Technological University
Committee 27 - Maintenance-of-Way Work Equipment Scholarships - Josef W. Neuhofer Memorial Scholarship 
Lee Evans
University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 15 - Steel Structures Professor Wallace Sanders Scholarship
Sam J. Hanson
University of Utah
Structures Functional Group Member Emeritus Scholarship in Memory of William G. Byers
Daniel Holmes
University of Illinois at Urbana-Champaign
Communications & Signals Functional Group Scholarship
Sheida Khademi
University of Texas at Arlington
William E. and Barbara I. Van Trump Scholarship
Samantha Lau
Brigham Young University
Committee 1 - Roadway & Ballast Scholarship
Juliette Marquis
University of Massachusetts-Lowell
AREMA Women's Engineering Scholarship (Sponsored by Larry and Teresa Etherton)
Joshua Musselman
Miami University
Committee 12 - Rail Transit Scholarship
Jason Neufeld
University of Manitoba
Committee 27 - Maintenance-of-Way Work Equipment Scholarships
Jordan Isaiah Niemeyer
Minnesota State University - Mankato
Canadian National Railway Company Scholarship
Amethyst O'Connell
University of Minnesota
Committee 33 - Electric Energy Utilization Scholarship
Kurt Ordillas
Illinois Institute of Technology
Committee 18 - Light Density & Short Line Railways Scholarship
Matthew M. Parkes
University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 1 - Roadway & Ballast Scholarship
Daniel Rappoport
Illinois Institute of Technology
Committee 5 - Track Scholarship
Geordie Roscoe
University of Illinois at Urbana-Champaign
Michael W. & Jean D. Franke Family Foundation Scholarship
Soumya Sharma
North Carolina State University
North Carolina Railroad Company Scholarship
Camila Pereira Silva
University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 14 - Yards & Terminals Scholarship
Matheus Trizotto
University of Illinois at Urbana-Champaign
Committee 4 - Rail Art Worth Memorial Scholarship
Braden Vance
Brigham Young University 
Committee 10 - Structures, Maintenance & Construction Scholarship
Zoe Wahr
Michigan Technological University
Michigan Tech Alumni Scholarship
Zezhou Wang
Rutgers, The State University of New Jersey
CSX Scholarship
Zhipeng Zhang
Rutgers, The State University of New Jersey
REMSA Scholarship